Mittelineaarsete koormuste suhtelise osa kasv tarbijate koguvõimsusest tekitab järjest enam energia kvaliteedi ja elektromagnetilise ühilduvuse probleeme. Kõik jõupooljuhtmuundurid tekitavad kõrgemaid harmoonikuid toitevoolus ja moonutavad selle lainekuju. Seeläbi osutub üha sagedamini vajalikuks tegeleda nende probleemide analüüsi ning lahenduste otsimisega. Meie soovitus on pigem ennetada probleeme ja varustada mittelineaarsed koormused filterseadmetega kohe nende paigaldamisel.
Harmoonikute tekkimise analüüs ja nende alandamine eeldab spetsiifilisi teadmisi ning kogemusi, samuti eriaparatuuri nende mõõtmiseks. Seetõttu soovitame keerukamate probleemide korral pöörduda valdkonna spetsialistide poole.
Põhiaspektid, mida oleks siiski vajalik mõista tavatarbijal:
Reaktorid (kasutusel on ka termin „Induktorid“) on parima hinna/kvaliteedi suhtega harmoonikute vähendamise seadmed. Reaktorid vähendavad harmoonikute voolusid, summutavad lülitusimpulsse ning transientliigpingeid.
Reaktorid tagavad harmoonikute taseme alanemise suurusjärgus 60%, seejuures tarbitava võimsuse vähenemise kuni 30%. See on enamasti piisav seadmete häirevabaks tööks ning samas soodsa hinnaga.
Telegroup liinireaktorite infolehe leiate järgnevalt 3RL_general data sheet_eng.pdf
Passiivfiltrid on kas individuaalsed, konkreetse tarbija tekitatavate, selle tarbija spetsiifiliste häirete vähendamiseks või siis nn. modulaarsed grupikompensatsiooni filtrid, mis parandavad arvukate tarbijate koosmõjus tekkinud häireid jaotlas kui tervikus.
Individuaalsete filtrite eeliseks on, et nad vähendavad häireid vahetult nende tekkimiskohas. Grupikompensatsiooni eelis on paindlikkus tarbijate lisamisel või muutmisel, väiksem paigaldustööde maht, soodsam summaarne maksumus.
Passiivfiltrite koostiskomponentideks on takistid, kondensaatorid ning induktorid – nad ei sisalda pooljuhtelemente. Seetõttu on aktiivfiltritega võrreldes passiivfiltrite pinge- ja voolupiirkond suurem ning töökindlus parem.
Passiivfiltreid ei valmistata tüüplahendustena. Nende paigaldamiseks tuleb tingimata teostada eelnevad kontrollmõõtmised, millede alusel valmistatakse individuaalne filter.
Aktiivfiltrid on tehnoloogiliselt kõige uuem ja täiuslikum filtritüüp. Nende tööpõhimõte seisneb süsteemis esinevate harmooniliste voolude mõõtmises ning samaväärse vastasfaasis voolu genereerimises mõõdetud harmoonikute voolule. Tulemusena tarbitakse toiteahelast ainult voolu võrgusagedust. Aktiivfiltreid kasutatakse suhteliselt väikese võimsusega eriti puhast siinuspinget nõudvate seadmete toiteskeemides.
Aktiivfiltrite eelised on:
Aktiivfiltrite kasutamine peab olema eriliselt põhjendatud ning nende lahendus valitud valdkonna ekspertide abil, sest:
Telegroup aktiivfiltrid AXF infoleht AXF_general data sheet_eng.pdf